لاک پشتهاي دريايي

آدرس و موقعیت

نوار غربي ساحل جزيره زيباي كيش

بیش از دویست میلیون سال است که لاک پشت های دریایی در آب های مناطق گرمسیر زندگی می کنند،.جانوران زیبایی که انگشتان دست و پاهایشان به باله های شنا تغییر شکل یافته و از آنها شناگران ماهر ساخته است.
در آبهاي درخشان جزيره زیبای كيش، دو نوع لاك پشت نوك دار يا عقابي و لاك پشت سبز يافت مي شود. در نوار غربي و سواحل سنگي جنوب و غرب جزیره مي توان لاك پشت هاي غول پيكر را مشاهده كرد. وجود لاك پشت هاي پوزه عقابي و تخم گذاري آنان و همچنين هدايت آنها به دريا يكي از جاذبه هاي گردشگري اين جزيره به شمار مي رود. كه معرف بخش قديمي و متفاوتي از تنوع زيستي جهان به شمار مي روند.
لاك پشت هاي سبز عمدتا" براي تغذيه به آبهاي كيش مي آيند در حالي كه لاك پشت هاي پوزه عقابي كه شديدا" در معرض خطر انقراض دارند از اواخر اسفند تا اواسط مرداد براي تخم گذاري به سواحل ماسه اي حفاظت شده به ويژه در جنوب و غرب جزيره مراجعت مي نمايند. گفتني است علامت گذاري تمامي لاك پشت هايي كه براي تخم گذاري به ساحل حفاظت شده مي آيند از بهار سال 1389 آغاز شده است تا مطالعات بيشتري درخصوص نحوه زندگي و مسيرهاي مهاجرت آنان انجام شود.
لاك پشت هاي دريايي در اولين حلقه چرخه اکوسيستم دريايي قرار دارند و وجود اين آبزيان براي بقاي نسل بشر لازم و ضروريست. اين جانوارن توازن زيست محيطي را بر عهده داشته و از بين رفتن آنان انسان را مواجه با فاجعه اي بزرگ و جبران ناپذير خواهد ساخت.

کیش سفری راهنمای جامع سفر به کیش   نكتـــــه:
جالب است بدانيد بچه لاك پشت ها وقتي بزرگ شوند براي تخم گذاري به زادگاه خود باز مي گردند. تا حالا آنها را از نزديك ديده ايد؟ شايد مستند هايي دراين باره ديده باشيد ولي تماشاي اين چرخه ي حيات، تجربه اي فراموش نشدني  است كه پيشنهاد مي كنيم از دستش ندهيد. گردشگران و ساكنين جزيره، بين ماههاي اسفند تا اواسط مرداد، مي توانيد با مركز حفاظت و مونيتورينگ لاك پشت هاي دريايي هماهنگ كنيد و براي ديدن لاك پشت ها وقتي حفره ها را مي كنند و از تخم ها بيرون مي آيند و به سوي آبهاي خليج فارس مي روند، برويد و از ديدن آنها لذت ببريد. جهت دريافت اطلاعات بيشتر مي توانيد با شماره تلفن 07644423476 اداره محيط زيست سازمان منطقه آزاد كيش تماس حاصل فرماييد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس : -

وب سایت : -

اطلاعات بيشتر:

لاك پشت هاي دريايي و مارهاي دريايي تنها خزندگاني هستند که با زندگي در آب دريا سازش يافته اند اما ارتباط خود را با خشکي قطع نکرده اند. آنها براي تنفس به سطح آب وابسته هستند و در فصل توليد مثل براي تخم گذاري به سواحل شني مي آيند. لاک پشتها معمولا از گياهان دريايي، عروس هاي دريايي، اسفنج ها، لار و سخت پوستان و نرم تنان تغذيه مي کنند. لاک پشتهاي دريايي در همه جاي جهان پراكنده اند و انتشار جغرافيايي آنها در آبهاي گرم و نيمه گرم استوايي و از جمله خليج فارس و درياي عمان است. با توجه به شرايط نامناسب سواحل جنوب ايران، محل تخم گذاري لاک پشتهاي دريايي به سواحل شني جزاير محدود گرديده است.

چند توصيه براي حفظ بقاء لاک پشتهای دوست داشتنى جزیره کیش :
1- بهتر است از شنا كردن در اطراف آنها و يا دست زدن به آنها خوددارى كنيد.
2- از تردد در زيستگاه لاک پشتها خودداري نماييد.
3- هنگام تفریح با قایق و یا جت اسکی و... مواظب لاک پشتهايي که براي تنفس به سطح آب مي آيند باشيد.
4- از ريختن زباله و پسمانده در دريا خودداري کنيد.
5- به هنگام غواصي از تعقيب و آزار و اذیت لاک پشتها خودداري نماييد.
6- از دست زدن به تخم لاک پشتها و يا برداشتن آنها خودداري نماييد.
 • لاک پشتهای دریایی کیش 1
 • لاک پشتهای دریایی کیش
 • لاک پشتهای دریایی کیش 2
 • لاک پشتهای دریایی کیش 3
 • لاک پشتهای دریایی کیش 4
 • لاک پشتهای دریایی کیش 5

دیدگاه های کاربران

 • author image

  احسان ابراهیمی

  ۲۴ خرداد ۱۳۹۴

  سلام

ارسال دیدگاه


برای ارسال دیدگاه می بایست عضو شوید و یا اگر عضو هستید با اکانت خود وارد شوید .

جهت ارسال این محل به آدرس ایمیل یکی از دوستان خود، آدرس ایمیل را در بخش زیر وارد کنید.