شهر باستاني حريره

آدرس و موقعیت

شمال جزيره كيش، كنار مجموعه ورزشي المپيك

شهر قديمي حريره، گستره اي است از پستي و بلندي هايي كه حدود 120 هكتار وسعت دارد. اين وسعت نشان دهنده ي اين است كه روزگاري، در اين منطقه و خرابه هاي فعلي، شهري بزرگ و آباد وجود داشته و جمعيت كثيري را در خود جاي داده است.
اين شهر باستاني، قدمتي 800 ساله دارد و مربوط به سده ي 5 تا 10 ه.ق مي باشد. اين مجموعه در شمال جزيره واقع شده و در 1 شهريور 1376 به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. در اين شهر تاريخي، بقايايي در مركز ساحل شمالي جزيره قرار دارد كه به احتمال قوي به دوره ي ساسانيان و اوايل دوره اسلامي برمي گردد. زمان رونق اين شهر تاريخي، از سال 367 تا 912 هجري قمري بوده است.اين مجموعه شامل خانه اعياني، مسجد، حمام و قنات هاي قديمي مي باشد.

کیش سفری راهنمای جامع سفر به جزیره زیبای کیش   نكتـــه:
شايد با ديدن شهر حريره اين سوال و ذهنيت برايتان ايجاد شود كه لزوم ديدن اين به اصطلاح خرابه ها چيست و چه سود و جذابيتي دارد؟
واقعيت اين است كه  با ديدن اين مجموعه باستاني، تاريخ خود را احيا مي كنيم. تاريخ درخشاني كه تمدن از جاي جاي آن مي درخشد. به طور مثال با ديدن معماري اين شهر، شما مي توانيد تا حدودي به ويژگي هاي ساكنين اين منطقه پي ببريد. معماري اين شهر برخلاف ديگر مناطق ايران، معماري ايي برون گراست. شما حتما معماري شهرهاي تاریخي را ديده ايد. خانه هايي با فضاي بيروني و اندروني كه بازتابي از فرهنگ و بينش ايراني ما را به نمايش مي گذارند و به نوعي معماري دفاعي دارند. نكته اينجاست كه معماري شهر حريره در عين ايراني بودن، ويژگي برون گرايي دارد كه مي تواند گوياي فرهنگ و بينش خاص ساكنين اين منطقه باشد.
در ثاني وجود حمام و كارگاه صنعتي و كاشي هايي در اين مجموعه، نشان دهنده ي مردم پيشرفته و متمدن ساكن در اين منطقه مي باشد كه سندي بر تجربه نياكان ما و در نهايت افتخار ملي ماست.

اطلاعات تماس

توضیحات بیشتر:

اين شهر باستاني، قدمتي 800 ساله دارد و مربوط به سده ي 5 تا 10 ه.ق مي باشد. اين مجموعه در شمال جزيره واقع شده و در 1 شهريور 1376 به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. در اين شهر تاريخي، بقايايي در مركز ساحل شمالي جزيره قرار دارد كه به احتمال قوي به دوره ي ساسانيان و اوايل دوره اسلامي برمي گردد. زمان رونق اين شهر تاريخي، از سال 367 تا 912 هجري قمري بوده است.اين مجموعه شامل خانه اعياني، مسجد، حمام و قنات هاي قديمي مي باشد.
آن چه امروز از اين شهر بر جاي مانده حجمي از معماري شهري و بنا هاست. اما كمتر و به ندرت طاق‌ها، پوشش‌ها و سقف‌ها سالم مانده اند. جز در پاره‌اي موارد كه پوشش‌هاي طاقي شكلي كه از جنس سنگ بوده اند و بدين سبب از گزند تخريب در امان مانده اند.
انتخاب اين بخش از جزيره براي ايجاد شهر حريره، بنا به دلايلي روشن، انتخابي طبيعي و معقول به نظر مي آيد. اولا ساحل اين منطقه، صخره اي است و از سطح دريا تقريبا ده متر بلندتر است. از طرفي وجود سه خليج و دماغه كه نقش بندرگاه طبيعي را ايفا مي كرده و نيز درياي نسبتا آرام تر نسبت به ديگر كرانه‌ها و سواحل جزيره، عامل شكل گيري شهر در ساحل شمالي شده است.
 تاكنون عمليات اكتشافي باستان شناسي بقاياي شهر تاريخي حريره در سه مجموعه مجزا انجام شده است.

 


خانه اعياني:
خانه اعياني يادآور خانه هاي چندخانوار قديمي در داخل فلات ايران و در شهرهايي چون يزد، اصفهان و كاشان است و يكي از نمونه هاي قديمي مسكن جمعي در حاشيه خليج فارس محسوب مي شود. علاوه بر وسعت خانه و همچنين فضاهاي مختلف و متنوع آن، كاشي‌هاي ستاره‌اي شكل كه در اين خانه به دست آمده است، همانند كاشي‌هايي كه زينت بخش بناهاي مهم ايلخاني ايران همچون تخت سليمان و سلطانيه به كار رفته است. پيدايي اين مقدار كاشي كه يقينا عنصر وارداتي به جزيره است، نشان مي‌دهد كه اين عمارت به يكي از ثروتمندان كيش تعلق داشته است .

بخش كارگاهي و صنعتي:
اين مجموعه درست در كنار دريا ساخته شده است و داراي معماري و فضاهاي ناشناخته‌اي مي باشد. مجموعه كانال هاي افقي و زيرزميني و چاه‌هاي متعدد در گوشه و كنار، مجموعه بسيار جالب و نادري را تشكيل مي‌دهد كه هنوز عملكرد آن‌ها روشن نيست؛ اما به نظر مي‌رسد كه ارتباط مستقيم با فعاليت هاي صيادي (صيد ماهي، مرواريد و مرجان) داشته و براي دسترسي آسان تر به دريا احداث گرديده است. شايد هم بتوان فرض كرد كه اين راهروها و كانال‌ها راه‌هاي مخفي بوده است كه در مواقع هجوم و حمله اهالي شهري مي‌توانسته‌اند به طور اضطراري از آن ها استفاده كنند.
 
مجموعه حمام:
اين مجموعه شامل حمامي است با صحن‌هاي متعدد و حصار آن به مساحت تقريبي 500 مترمربع سربينه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش ذكر شده قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشيده‌اي از آن جدا شده است. دو خزينه كوچك و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرين بخش ساختمان را تشكيل داده اند. باستان شناسان معتقدند اين حمام كه شايد در نوع خود از قديمي ترين حمام هاي ايراني باشد كه طي كاوش هاي باستان شناسي كشف و شناخته شده است، دو دوره متمايز و مجزا از هم دارد (دوره ايلخاني – دوره تيموري). با توجه به ظرفيت محدود حمام و با در نظر گرفتن ديوار بيروني سراسري كه تا مجموعه عمارت اعياني كه در جنوب شرقي حمام و به فراز تپه‌اي بلند قرار گرفته امتداد يافته است؛ به نظر مي رسد كه اين بنا، حمامي خصوصي بوده و به صاحب مجموعه اعياني تعلق داشته است.
در منتهى اليه بخش شمالى شهر حريره، كنار ساحل بلند صخره اى و با فاصله كمى از دريا، پستى و بلندى ها ادامه دارد، كه بقاياى ديوارها، چاه ها و كانال هاى آب در آن نظر بيننده را به سوى خود جلب مى كند. در ابتدا تصور مى شد كه اين آثار هيچ ارتباطى به هم ندارند و فقط مى شد حدس زد كه اين آثار قسمتى از شهر قديم حريره بوده و به نوعى با فعاليت هاى دريايى ارتباط دارند.

چاه ها و پلكان ها:
در مجاورت اين آثار و در كنار ساحل صخره اى كه تقريباً چهار تا پنج متر از سطح دريا بلندتر است و قسمتهاى زيادى از آن به مرور زمان به دريا ريخته، تعدادى چاه و پلكانى كه راه به دريا دارد، حفر شده است. قطر دهانه چاه ها اغلب دو متر است و عمق آن تا سطح درياست .
شش چاه و يك پلكان سنگى در بيرون مجموعه و چهار چاه در داخل مجموعه وجود دارد. اين چاه ها به كانال هاى زيرزمينى راه يافته و دهانه آنها در مقطع ساحل صخره اى، مثل دريچه اى، رو به دريا باز مى شود. عملكرد اين مجموعه ي جالب، چندان مشخص نيست. ولى آنچه مسلم است ارتباط مستقيم با فعاليت هاى صيادى و صيد ماهى، مرواريد و مرجان داشته و براى دسترسى آسان تر به دريا ساخته شده است. دليل بر اين مدعا وجود توده هاى صدف و گوش ماهى هاى شكار شده در دهانه ي خليج و در سمت شرق اين مجموعه است.

اتاق هايى با كف شيار دار حريره:
يكى از فضاهاى جالب توجه مجموعه صنعتى شهر حريره ( اتاق با كف شيار دار ) است. اين اتاق، كف كاملاً عجيب و ناشناخته اى دارد. اين اتاق ها با شيب ملايم از شمال به جنوب امتداد يافته و كف آن به صورت گرده ماهى (اصطلاح بومي) و يا بالشتك با ملاتى از نوع تركيب پودر سنگ هاى مرجانى و آهك و نوعى ساروج شكل گرفته بود.
اين ويژگى در هيچ يك از محوطه ها و تپه هاى باستانى و تاريخى و اسلامى ايران كشف و شناخته شده نيست. وقتى از چند نفر از مركز پرورش صيد مرواريد كيش در مورد اين نوع معمارى پرسيده شده، چنين نظر دادند اين عنصر معمارى كه با شيبى ملايم به حوضچه اى كوچك با ابعاد 1×1متر يا 1×5/2 مترو عمق نيم متر ختم مى شود، ارتباط با فعاليت هاى صيد مرواريد دارد و در سطح آنها صدف ها را خشك كرده و به آب مى بسته اند تا مرواريد هاى ريز را نيز بتوان به دست آورد.
اما اگر چنين بود مى بايست آثار و بقاياى صدف ها در سطح اين شيارها و يا در حوضچه ها باقى مي ماند، اما چنين نيست.
سرانجام با نظرخواهى از باستان شناسان، آقاى رمى بوشارلا، باستان شناس فرانسوى كه تجربه و سابقه كار ممتد در ايران و امارات متحده عربى دارد، نظر دارد كه اين تأسيسات صرفاً جهت استحصال (حاصل) شيره خرما بوده و نمونه اى از آن در كاوش هاى وى در امارات به دست آمده است.
شايد اگر به مردم بومى جزيره كيش مراجعه مى شد ديگر فضاى اين اتاق آنقدر عجيب و ناشناخته نبود.
در يكى از بازديدهايى كه توسط هيئت علمى و به راهنمايى بوميان انجام شد، يكى از بوميان اظهار داشت كه تا قبل از تخريب خانه هاى ماشه، انبارهايى با كف جوى و پشته – نظير آنچه كه هم اكنون در بخش كارگاهى شهر حريره ديده مى شود - در اغلب خانه هاى بزرگ وجود داشت و از اين انبارها براى نگهدارى خرما استفاده مى شد.
بنا به گفته بعضى ها اين خرما ها بر روى هم انباشته و فشرده مى شد و به وسيله راه هاى كوچكى به صورت راه آب، شيره به طرف خمره هاى بزرگى كه در زير اين راه آبها قرار مى دادند منتقل شده و شيره خرما جمع آورى مى شد. 
  • شهر باستاني حريره کیش
  • شهر باستاني حريره کیش 2
  • شهر باستاني حريره کیش 3
  • شهر باستاني حريره کیش 4
  • شهر باستاني حريره کیش 5
  • شهر باستاني حريره کیش 6
  • شهر باستاني حريره کیش 7
  • شهر باستاني حريره کیش 8
  • شهر باستاني حريره کیش 9

اطلاعات

ساعات بازدید همه روزه 8:30 صبح تا 9 شب
ورودیه رایگان
راهنما ندارد اطلاعات بر روی تابلوها در مسیر نوشته شده است.
رستوران ندارد
چایخانه ندارد
فروشگاه ندارد
سرویس بهداشتی ندارد
آنتن دهی موبایل خوب
دسترسی به اینترنت ندارد
امکان عکاسی دارد عکاسی و فیلمبرداری در کلیه بخشها بلامانع است.
پارکینگ دارد فضای باز
سایر امکانات - -

دیدگاه های کاربران

  • هیچ دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را می نویسد !

ارسال دیدگاه


برای ارسال دیدگاه می بایست عضو شوید و یا اگر عضو هستید با اکانت خود وارد شوید .

جهت ارسال این محل به آدرس ایمیل یکی از دوستان خود، آدرس ایمیل را در بخش زیر وارد کنید.