آب انبار سنتی

آدرس و موقعیت

جزيره زيباي كيش، میدان المپیک، بلوار المپیک، میدان حریره، خیابان درخت سبز

یکی از روشهای ذخیره  آب آشامیدنی روزگاران قديم در جزیره کیش، ساخت آب انبار بوده است. بر اين اساس جهت جمع آوری آب های سطحی كيش، در سال ۱۳۷۲ یک آب انبار دو قلو به سبک معماری سنتی یزدی كه داراي پنج بادگیر مي باشد، در محدوده شهر حریره و در نزدیکی مجموعه درخت سبز ساخته شد.
با توجه به ساخت و سازهای امروز کیش و از بین رفتن مسیر آبهای سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، این آب انبارها کاربری اصلی خود را از دست داده اند. امروزه از دستگاه های آب شیرین کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود. معماری خاص و زيباي این بنا یاد آور روزگاران گذشته و برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار جالب و دیدنی است.

کیش سفری راهنمای جامع سفر به کیش   نکته:
گشت های تفریحی در جزیره معمولا در طول گردش در جزیره زیبای کیش، از این مکان نیز بازدید به عمل می آورند. بازدید از این مکان بدون بلیط و رایگان می باشد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس : -

وب سایت : -


اطلاعات بيشتر:
آب انبار سنتي كيش، دارای پنچ بادگیر است که وظيفه ي این بادگیرها، خنک کردن آب بوده است و طراحي بي نظيري دارد. آب انبار دو محوطه ی آبگیر و دو گنبد دارد. روزنه های ورودی و بادگیرها، هوای داخل آب انبار را در فصول گرم سال متعادل و حتی خنک می سازند. برخورد باد با آب داخل آب انبار به این امر کمک می کند، البته اکنون با توجه به اینکه دیگر آبی در آب انبار نیست، خنکی هوا چندان احساس نمی شود. بالای گنبدها روزنه هايي تعبيه شده است تا به تهویه هوا کمک کند.

نکاتی درباره ی آب انبارها
در بيشتر نقاط ایران، میزان بارندگی کمتر از متوسط جهانی است. فلات مرکزی، حاشیه ی خلیج فارس و دریای عمان و جزایر آن به شدت از کمبود آب رنج می برند. اقتصاد این مناطق همواره وابسته به آب بوده و در طول تاریخ مردم این سرزمین ها برای آب آشامیدنی، بهداشت، کشاورزی و دامپروری با چالش های بزرگ روبرو بوده اند و متفکران روزگار قدیم، برای برون رفت از مشکلاتی که کم آبی بر سرشان می آورده، دست به تمهیداتی زده اند که بقایای آن تا دوران متجدد امروز نیز باقی مانده است. مهمترین این تمهیدات کاریز ( قنات ) و آب انبار بوده است.
با وجود حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق، انتقال آب از طریق کانال ها، لوله های آب، هنوز هم در بسیاری از نواحی گرم و خشک ایران از کاریزها به طور فعال استفاده می شود. البته ساخت آب انبار از حدود 50 سال پیش در نواحی مرکزی ایران متوقف شده است.
شکل ظاهری آب انبار در نواحی مختلف ایران با هم متفاوت اند اما ساختار کلی آنها تقریباً در همه جا یکسان بوده است. برخی از آب انبار ها بادگیر داشته و امثال آن در نواحی مرکزی ایران قابل مشاهده مي باشد. در نواحی جنوبی کشور ساخت بادگیر برای آب انبار مرسوم نبوده و تنها روزنه هایی در اطراف گنبد ساخته می شد تا به تهویه هوا و خنک شدن آب در تابستان کمک کند.
نکات ظریفی در ساخت آب انبار وجود داشت که به ماندگاری بنا کمک می کرد. از جمله این که آبگیر باید به صورتی ساخته می شد که دررو یا منفذ برای نشت آب به زمین نداشته باشد. حتی مواردی گزارش شده است که کف و جداره ی آبگیر را با سرب پوشانده اند تا از اتلاف آب جلوگیری شود. برای ما که امروزه به استفاده از آب لوله کشی و بهداشتی عادت کرده ایم، حتی تصور استفاده از آب آب انبارها غیرممکن به نظر می رسد. هنوز هم در برخی از نواحی جنوب کشور از اینگونه آب انبارها موجود است و برخی، از سر اجبار از این آب انبارها استفاده می کنند.
عوامل متعددي باعث کاهش بهداشت آب می گردید، امروزه اكثر آب انبارها، كاربري خود را از دست داده اند، اما به هر جهت در دوره و زمانه ي خود، نشاني از فرهنگ و خلاقيت نياكان ما بوده و افتخار ملي ماست.
  • آب انبار سنتی کیش 1
  • آب انبار سنتی کیش 2
  • آب انبار سنتی کیش 3
  • آب انبار سنتی کیش 4
  • آب انبار سنتی کیش 5

دیدگاه های کاربران

  • هیچ دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را می نویسد !

ارسال دیدگاه


برای ارسال دیدگاه می بایست عضو شوید و یا اگر عضو هستید با اکانت خود وارد شوید .

جهت ارسال این محل به آدرس ایمیل یکی از دوستان خود، آدرس ایمیل را در بخش زیر وارد کنید.